آخرین خبرها

گفتگو با مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی

شنبه گذشته جمعی از دانشجویان با جناب آقای مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح گشایش اقتصادی در دیداری مجازی به گفتگو و مباحثه پرداختند.

شرح این گفتگو به شرح ذیل است.مهدی طغیانی

 

طرح گشایش اقتصادی و فروش نفت به علت کسری بودجه بوده که از دلایل آن عمده آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

دولت بودجه ۹۹ رو براساس نفت (بر اساس فروش نفت روزی یک میلیون و با قیمت بالا) تنظیم کرده بوده.

کاهش فروش نفت و کاهش قیمت نفت  (به علت کرونا)

و همچنین بروز مسئله ی کرونا

اینها موارد مهمی بودند که به موجب آن دولت با کسری بودجه روبه رو شده است که به همین دلایل تصمیم به فروش نفت گرفتند.

برای فروش نفت تصمیم به این شده است که آن را به صورت اوراق سلف به فروش برسونه و به صورت نقد نباشد بدین صورت که مثلا ۲۰۰ ملیلون بشکه نفت را میفروشن و  ….. که بدین صورت تخمین زدند که ۱۸ ۱۹ درصد سوداوری برای افراد داره.

اما مجلس به این طرح انتقاداتی دارد و سوالات و شبهاتی هست. مثلا چرا نفت را نقدی نمیفروشند و همین الان میتونه خریدار هم داشته باشه با قیمت حال حاظر چرا باید دو سال دیگه باشه؟

سوال دیگه ای که هست اینکه چرا مدت زمان به صورت دو ساله هست و چرا مدت زمان کمتری در نظر گرفته نشده مثلا ۶ماهه (که بشه بعد از اجرای طرح مشکلاتش بررسی و برطرف بشه)

و سوال مهم دیگه ای در رابطه با خود ماده ای که قرار هست به فروش برسه. چرا نفت؟ چرا میعانات گازی دیگه ای رو نمیفروشند؟

اگر ما ۲۰۰ میلیون بشکه نفت را بفروشیم بعدا نیاز مبرمی به پالایش پیدا خواهیم کرد در حالیکه که ظرفیت پالایشی ما در حال حاظر کم و محدود است و اگر قصد داشته باشیم تا ۲ سال دیگر این حجم از نفت را  پالایش کنیم باید ظرفیت پالایش را هم بالا ببریم.

 

آیا مجلس طرح جایگزینی برای کسری بودجه دارد ؟

در وهله ی اول اینکه مجلس به طرح فروش نفت اصلا فکر نمیکند و فقط در صورتی که دولت اصرار داشته باشد و با این وجود باید چکش کاری بشه و کامل بررسی بشه و مشکلاتش برطرف بشه.

طرح های اقتصادی جایگزینی که مجلس دارد مربوط به تصحیح زیرساخت های مالیات میشود.یک نمونه ی ان مالیات مربوط به پزشکان (پردرآمد) است که عددی قابل توجهی حدود ۸ هزار میلیار تومان میشه یا مالیات بر خانه های خالی.

و یکی از موارد مهم در همین زمینه حمایت از تولید هست. اگر دولت از تولیدکنندگان حمایت کنه، باعث افزایش بنگاه های اقتصادی میشه و درنتیجه دولت مالیات بیشتری دریافت میکنه.

یک نکته مهم دیگر در مورد مصارف دولت هستش که دولت باید در هزینه های جاری خودش صرفه جویی کنه و نباید دولت مانند قبل خرج کنه.

 

سوالی که در مورد آقای قالیباف مطرح است که ایشون ابتدا فرمودند که ما طرح گشایش اقتصادی داریم در حالیکه بعدا با این طرح مخالفت کردند؟ آیا در همان ابتدا آقای قالیباف از طرح باخبر بودند و اینکه میدونستد.

از منظر مجلس ما اصلا طرح فروش نفت رو گشایش اقتصادی نمیدانیم و دنبال اصلاحات اقتصادی در مجلس هستیم مانند همون مالیات و … و احتمالا رئیس مجلس جمع بندی شخصیشون این بوده ولی در کمییسون اقتصادی ما چنین نظری نداشتیم.

 

سرانجام طرح به کجا رسیده؟

در شورای عالی هماهنگی اقتصادی هنوز به جمع بندی نهایی نرسیدند و فعلا متوقف شده و آقای قالیباف نامه ای رو به رهبری نوشتند که رئیس قوه قضاییه موافق بودند ولی امضا نکرده بودند ولی در رسانه ها به صورت دو امضا پخش شده بود که اشتباه بوده.

یکی از مشکلات اقتصادی ما، رانت هستش که باید جلوی اون گرفته بشه، مثلا دلال های فولاد رانت های عظیمی رو دارند.

 

مالیات بر خانه های خالی به کجا رسید؟

طرح که به شورای نگهبان رفت و یکسری اشکالات براون وارد بود و دوباره به  مجلس و به  کمیسیون اقتصادی رفت تا دوباره بررسی بشه و با شورای نگهبان توافق شده تا خلاهاش برطرف بشه و به دوباره به شورا ارجاع داده بشه. الان تا حدودی خلا ها حل شده و فردا ظهر طرح در کمییسون اقتصادی نهایی خواهد شد.

جایگاه شورای عالی هماهنگی اقتصادی (هماهنگی سران قوا) کجاست و چرا تبدیل به راه دور زدن مجلس تبدیل شده؟

آقای رئیس جمهور به خاطر جنگ اقتصادی و تحریم ها پس از رهبری اجازه گرفتند که شورایی باشه که برای تصمیم گیری اقتصادی بتونیم  طرح های تسریع ببخشیم و آقا هم اجازه دادند و چندتا نکته هست:

فقط مربوط به تحریم و جنگ اقتصادی هستش و طرح هایی که در اونجا تصویب میشه تاریخ انقضای یکساله داره اگرچه میتونه تمدید هم بشه

دولت برای گیرودار بررسی ها مجلس قرار نگیرد که طول میکشه و طرح از وقت مناسب خودش دور نشه توی اون شورا تصویب میکنه.

اما مجلس حاظره طرح های اقتصادی رو دوهفته ای بررسی و تصویب کنه و نکته ای که در مورد فروش نفت هست اینکه اصلا بحث فوری نیست که نیاز باشه در شورا مطرح بشه و اونجا به نتیجه برسه.

 

جایگاه مرکز پژوهش ها چگونه هست و چقدر به مطالعات و نتایج به دست اومده از پژوهش ها توجه میشه؟

ما در این مرکز چندین استاد دانشگاه داریم و حاظر از تمام ظرفیت هامون استفاده کنیم و چه از ظرفیت نماینده ها ولی تا دولت نخواد نمیشه چونکه طبق قانون ما نمیتونیم طرح هایی که بار مالی برای دولت دارد رو تصویب کنیم.

لذا دولت خودش باید بخواد و از ظرفیت های مجلس استفاده کنه.

 

/پایان خبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A