آخرین خبرها

گزارش گفتگوی زنده با محمدرضا تاجیک با موضوع حقوق کارگران در سال۹۹

روز شنبه ششم اردیبهشت ماه، بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی طی یک لایو اینستاگرامی با جناب آقای محمدرضا تاجیک ، رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران ، گفتگویی داشتند با موضوع حقوق کارگران در سال ۹۹ که نکاتی از این بحث را در این گزارش ذکر خواهیم کرد.
در ابتدا جناب آقای تاجیک ضمن تبریک روز کارگر و فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و آرزوی ریشه کن شدن هرچه زودتر بیماری کرونا از کشور ، درباره ماده ۴۱ قانون کار توضیحاتی را ارائه کردند. ایشان گفتند در طی جلساتی که در انتهای سال ۹۸ در کمیته مزد مصوب شد، که کارگروهی تعیین شود و صنایع مختلف را بررسی کند و در اختیار شورای عالی کار قرار دهد. ایشان به این نکته اشاره کردند که دستمزد تعیین شده حداقل دستمزد است به این معنا که صنایع مختلف دستمزد بالاتری از حداقل دستمزد دریافت میکنند اما گروهی اینگونه برداشت کرده اند که امکان دارد که صنایع مختلف از حداقل دستمزد مبلغ کمتری دریافت کنند. این موضوع در تبصره ۲ ماده ۴۱ قانون کار کاملا شرح داده شده است.
همچنین آقای تاجیک بیا کردند که کمیته دستمزد شورای عالی کار در سال گذشته ۸ جلسه برگزار کرد که در آن نمایندگانی از دولت هم حضور داشتند و در آخر صورت جلسه ای امضا کردند و نهایتا به عدد۴ میلیون و چهارصدو نود تومان رسیدند و این عدد حداقل دستمزد یک خانواده کارگری شد.
آقای تاجیک در پاسخ به این سوال که مگر دستمزد کارگری براساس تعداد افراد خانواده کارگر تعیین نمیشود گفتند : در قانون کار به غیر از ماده ۴۱ ، مواد دیگری هم هست که لازم است به آنها نیز توجه شود.
ایشان تاکید کردند که شورای عالی کار اصرار بر این داشته است که اعداد ارائه شده برای حداقل دستمزد کارگران قانونی و بر اساس مواد قانون کار باشد.
ایشان در خلال حرف هایشان از جامعه کارگری به دلیل تلاش های ناموفق برای تغییر و بالا بردن حداقل دستمزد عذر خواهی کردند.و البته این را هم ذکر کردند که اعتراضات خودشان را به گوش دولت رساندند و گروه کارگری اصرارشان بر اصلاح دستمزد های درنظر گرفته شده بود که البته بی نتیجه ماند.
آقای تاجیک به گفتگوی خودشان و سخنگوی دولت اشاره کردند و گفتند که بحث دستمزد نهایی شده است و اگر قرار باشد افزایشی هم صورت بگیرد در بخش مسکن خواهد بود.
در ادامه نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی سوالی مطرح کردند مبنی بر اینکه تا سال ۱۳۸۶ بدون نظر نماینده ای از سوی کارگران مصوبات مجمع کارگران از نظر قانونی وجاهت نداشتند اما بعد از سال ۸۶ این موضوع دیگر دیده نمیشود و تصویب رای ها بر اسلس رای اکثریت انجام میشود.
رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران در جوا این سوال گفتند : من از دیدگاه دیگری به این موضوع نگاه میکنم و معتقد هستم قانون وظیفه همه را مشخص کرده است .
ایشان این خبر را هم دادند که فردا شکایت رسمی مجمع کارگران از دولت به دیوان عدالت اداری فرستاده میشود.
همچنین گفتند سه جانبه گرایی مهم است و باید باشد اما این اتفاق نیفتاد و نکته منفی ای در کارنامه دولت تدبیر و امید شد!
سوال دیگری که از طرف نماینده دانشجویان و بسیج دانشجویی مطرح شد درباره نقش جنبش های دانشجویی در کمک به حل مشکل کارگران و مطالبه گری بود که آقای تاجیک نظرشان را درباره این سوال اینگونه مطرح کردند :
در خصوص دانشجویان عزیز کشور مطمئنا میتوانند کمک بزرگی باشند. نیمی از جامعه ایران را کارگران تشکیل میدهند پس عده ای از دانشجویان هم خودشان عضوی از جامعه کارگری هستند پس میتوانند پیگیری رسمی کنند و مطالبات خود را از راه قانونی بیان کنند. جنبش های دانشجویی هم میتوانند کمک کنند و با هم اندیشی بایکدیگر به یک اجماع کلی برسیم. دانشجو ها و کارگران به کمک هم و با اجماع نظرات مطمئنا در خیلی موارد پیروز میشویم.
ایشان در اشاره به مصاحبه های قبلی خود گفتند :

“من در مصاحبه های قبلی هم گفتم با این پول در چادر هم نمی شود زندگی کرد! ما پیشنهاد دادیم به دولت و گفتیم اقتصاددانان شما ، وزیر اقتصاد شما بگوید که با این پول میشود زندگی کرد یا خیر ! این دستمزد با این تورم
اقلام خوراکی ما را هم پوشش نمیدهد.”

در خصوص تعطیلی کارگاه ها نیز این نکته را مطرح کردند که کار گری که در تهیه اقلام ضروری و روزمره خود مشکل دارد ، قدرت خرید محصولات کارگاه ها را ندارد و به همین دلیل کارگاه ها از رونق می افتند.
در گذشته کارگر اگر دستمزد ۷میلیون تومانی دریافت میکرد ، میتوانست با آن یک اوتوموبیل خریداری کند اما همان اتوموبیل ۷ ملیون تومانی گذشته آلان قریب به ۷۰ میلیون تومان است!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A