آخرین خبرها

۱۶ آذر ۹۸ بسیج بهشتی با حضور سعید جلیلی ؛ عدالت اجتماعی از آرمان تا واقعیت

مراسم بزرگداشت روز دانشجو بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی در تاریخ ۱۸ آذرماه ۱۳۹۸ با همکاری جامعه اسلامی دانشجویان و انجمن اسلامی دانشگاه شهید بهشتی عضو دفتر تحکیم وحدت برگزار شد ، میهمان این مراسم سعید جلیلی عضو تشخیص مصلحت نظام بود و به پرسش های دانشجویان با محوریت عدالت اجتماعی پاسخ داد.

جلسه پس از قرائت قرآن و پخش سرود ملی ، با شعرخوانی شاعر انقلابی جناب آقای احمد بابایی آغاز شد.

پس از آن جلسه با خواندن بیانیه ای از طرف احمد موسی پور ، دبیر سیاسی انجمن اسلامی عضو دفتر تحکیم وحدت ، و مصطفی صادق محمدی مسئول بسیج دانشگاه شهید بهشتی، ادامه یافت.

دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه شهید بهشتی عضو تحکیم وحدت در بیانیه خود از دکتر جلیلی درخواست کردند که بحث اصلاح قانون اساسی و نظام انتخاباتی را به گوش رهبر معظم انقلاب برسانند.
مسئول بسیج نیز در بیانیه خود ضمن اشاره به(تیتر های بیانیه) ، تاکید کردند : “شفافیت معجزه میکند! باور کنید!”

در ادامه ی جلسه دانشجویان با مطرح کردن سوالات خود پیرامون موضوعاتی مثل : شفافیت، مصالح نظام، جوان گرایی، سیاست های خارجی انتخابات پیش رو ، مسئله گرانی بنزین و … مطرح کردند.

در جواب سوالات دانشجویان سعید جلیلی صحبت های خود را با طرح نکاتی آغاز کرد. ایشان بیان کردند که مطالبه گری، پرسش ها و واکنش های دانشجویان برای یک کشور مغتنم است و میتواند پیشبرنده اهداف یک کشور باشد اما به شرط اینکه این عمل و واکنش در زمان مناسب صورت بگیرد و اثر گذار باشد. هدف دانشجو از این واکنش ها نباید عقده گشایی باشد بلکه باید تاثیر مثبت در روند (کارها) داشته باشد یا اگر روندی ضعف در حرکت دارد آن را قوت ببخشد!


عضو مجلس تشخیص مصلحت نظام در اشاره به ۱۶ آذر و روز دانشجو بیان کردند : “چند دانشجو در زمان خودشان یک حرکتی کردند که تا آلان قابل تکریم است!” ایشان در ادامه به این نکته اشاره کردند که آن دانشجویان اولویت های زمان خودشان را به خوبی شناختند و به موقع عمل کردند برای همین تاثیر گذار شدند! کسانی مثل شهید علم الهدی یا کسانی که در ۱۳ آبان و امثال این رویداد ها تاثیر گذار بودند. اولویت و جهت حرکت ما و تحلیلی که داریم و مسئله ای که مطرح میکنیم باید هردو درست باشد. دانشجویان اساسا باید بدانند تحلیلشان از موضوعات چیست، وگرنه ممکن است موضوع خوبی در جهت بدی مطرح شود. همان کسانی که کودتا میکنند ، همان کسانی که این اقدامات را انجام میدهند ، فقط اینطور نیست که از دور نظاره گر ماجرا باشند ، آنها روایت را به گونه ای انجام میدهند که طلبکار ملت میشوند!
ایشان در ادامه افزودند :” ماجرای ۱۶ آذر برای چه اتفاق افتاد؟ این بود که چند ماه پس از یک کودتا علیه منافع یک ملت ، منافع یک دولت وهمان کودتاگر وارد کشور میشود ، با وقاحت تمام می آید در دانشگاه به آن دکترای افتخاری میدهند. بعد شما جملات نکسون را میشنوید که در همان ایام چند روز پس از شهادت این عزیزان ، دانشگاه وقت میخواهد به آن دکترای افتخاری بدهد و جمله او چیست؟ :” من خیلی خوشوقتم که میبینم ملت ایران مصمم به حفظ استقلال سیاسی خود هستند! این جمله را چه کسی میگوید؟ خود کودتاگر! فکر نکنید اینها نکاتی از تاریخ است و(از آنها) عبور شده! نه تکرار میشوند!”
سپس در خصوص موضوع برجام و دستاورد های آن به این نکته اشاره کردند که کسانی در همین زمان در داخل کشور هستند و حرف از توافق مجدد میزنند ، رئیس جمهور آمریکا ملت ایران را تروریست میخواند و در عین حال خواستار توافق مجدد است. ایشان با توجه به اینکه برجام سندی از مدل رفتار طرف مقابل است ، بر خواندن دقیق این سند در بین دانشجویان تاکید کردند.
سعید جلیلی در خصوص عدم اعتماد به دشمن و بد عهدی های آن در دوران گذشته گفت:” در هیچ مسئله ای شما نمیتوانید از عدالت ، از آزادی ، از امنیت ، از پیشرفت و از مقولاتی از این قبیل صحبت کنی بدون اینکه تحولات را اعم از داخلی ، منطقه ای و بین المللی را ازش تحلیل نداشته باشی! ازشیک تصویر درست نداشته باشی و گرنه همان کسی که از آن طرف میبینیم که شعار دموکراسی و حقوق بشر میدهد می آید میگوید باید راجع به تحقیق دانشگاهی ات هم بایدمن نظر بدهم و از این طرف کسانی که بارها این رفتارها را میبینند و تکرار میشود ولی (با اینحال) می گویند بگذار ببینیم میتوانیم با اینها به توافق برسیم یا نه!”
سعید جلیلی با خواندن جملاتی از کتاب جان لاک فیلسوف انگلیسی سخنان خود را اینگونه ادامه داد :” جان لاک میگوید : نوع دیگری از انسان ها وجود دارند که برحسب حقوق طبیعی اینها باید در اختیار ارباب خود قرار بگیرند. ” در این نوع نگاه خیر عمومی معنا پیدا نمیکند . همچنین اینکه آدام اسمیت میگوید قصاب و نانوا از روی خیرخواهی غذای ما را تامین نمیکنند بلکه برای نفع شخصی است.


دکتر جلیلی در پاسخ به سوالاتی که در خصوص قانون اساسی از ایشان پرسیده بودند اینگونه پاسخ داد : در هر کشوری قانون اساسی سند و مرجع است و مناسبات بر اساس آن شکل میگیرد.ایشان افزودند البته در خود قانون اساسی هم آمده که اگر جایی یا زمانی نیاز باشد میتوان قانون را اصلاح کرد. نکاتی که توسط دانشجویان در این خصوص مطرح شد معطوف به اعتراضات و مسئله انتخابات بود که سعید جلیلی در پاسخ به آنها گفتند : ما در حال حاضر هم ظرفیت های قانون اساسی را استفاده نکرده ایم!
در بین سوالات دانشجویان همچنین درباره عبارت ” دولت سایه ” از ایشان سوال شد که در پاسخ به آن گفتند : دولت سایه نه حزب است و نه یک تشکیلات ، دولت سایه یک گفتمان است. یعنی سایه به سایه تحولات را دنبال کردن و حساس بودن به مسائل. یعنی اگر خطایی دیدیم اصلاح کنیم اگر نقصی بود کمک کنیم که رفع شود و اگر کار خوبی انجام گرفت از آن حمایت کنیم.
دکتر جلیلی با محوریت قرار دادن بحث مذاکرات گفتند : ۶ کشور چه زمانی به پای میز مذاکره آمدند؟ سال۹۶ یا ۸۷؟ آنها از سال ۸۷ پای میز مذاکرات آمدند و این در شرایطی بود که توسط شهید شهریاری تولید قدرت شده بود. شهید شهریاری از قرار گرفتن در لیست تحریمی ها نمیترسید و به کسی اجازه نمیداد که دامنه‌ی تحقیقاتش را مشخص کند.
سعید جلیلی با بیان اینکه چند روز قبل از توافق وین ایرادات وارده بر برجام را به رئیس جمهور گوشزد کرده بودند ، تاکید کردند که نظارت بر فعالیت های هسته ای نباید پذیرفته میشد. نظارت هایی در قالب NPT ، پروتکل الحاقی و چندین توافق فراتر که باید به آنها واکنش نشان داده میشد.
آقای روحانی در همان زمان تصویب برجام در دانشگاه شهید بهشتی از دانشجویان خواستند که جواب منتقدان برجام را بدهند، و نقش دانشجو هن در همین جا آغاز میشود!
سعید جلیلی با تبیین نقش دانشجو بیان کرد : در موضوعات دیگری مثل اقتصاد مقاومتی و اتکای به درون نیز باید عینی سازی صورت بگیرد. علیرغم تمام بحث هایی که در این خصوص میشود ، همچنان کسانی هستند که میگویند باید باز برویم و توافق کنیم.آنها باید دلایلشان را ارائه دهند. کدام حرف درست است؟ اینجا نقش دانشگاه مطرح میشود.

با اتکای به درون و استفاده از ظرفیت های داخلی نه تنها مشکلات کشور حل میشود بلکه کشور ارتقا هم پیدا میکند. ایشان در این خصوص گفتند حال نقش دانشگاه این است که بگوید اینها شعار است یا واقعیت ؟ دراز مدت است یا ظرف مدت ۲سال یا ۴ سال محقق میشود؟
در ادامه ایشان گفتند اگر انتخاب غلطی بوده ما هم در این انتخاب نقش داشتیم. نقش ما این است که افکار عمومی را به واقعیت و چیزی که صحیح است نزدیک کنیم.
از نظر ایشان مهم تر از اینکه در انتخابات به چه کسی رای میدهیم ، این است که چه حرکتی را دنبال میکنیم، در اینجا کارنامه افراد مهم میشود ، تحلیل مهم میشود و نگاه افراد هم اهمیت پیدا میکند. اینکه افراد چه برنامه ای برای ارتقاء کشور دارند. نمی شود که فقط درباره کلیات حرف زد! مسائلی مثل آزادی ، عدالت و غیره خوب است اما مصادیق آن کدامند؟ ما میگوییم به دنبال پیشرفت کشور هستیم اما چه پیشرفتی ؟ مصداق این پیشرفت چیست؟ دکتر جلیلی با اشاره به کنشگری موثر دانشجویان گفتند : برخی دانشجویان مسائلی را پیگیری کردند، نامه نگاری کردند و با بی توجهی دولت مواجه شدند ولی از طریق مجلس اقدام کردند و در ۲۹ تیر امسال طرح خودشان را به تصویب رساندند. این یعنی میتوانید موثر باشید!
وی افزود : مجاهدت بدون زحمت و عبور از موانع نمیتواند باشد، مثل اینکه به جبهه بروی ولی بگویی قرار نبود ترکش بخورم!
دکتر جلیلی درباره انتخابات اخیر به نکات زیر اشاره کردند ، مولفه بسیار مهم در جمهوری اسلامی جمهوریت نظام است. عامل پیروزی و چهل سال ماندگاری انقلاب ، همانطور که دشمنان انقلاب هم اذعان دارند، انتخاب مردم است. برای همین منظور دشمنان جنگ نرم را آغاز کردند تا فاصله ی مردم با نظام را بیشتر کنند. اگر میخواهیم با انتخابمان آرمانهایمان محقق شود ، مردم باید درست انتخاب کنند.
ایشان فرمودند دانشجویان اگر چیزی را درست میدانند باید جامعه را نسبت به آن اقناع کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A