آخرین خبرها

گزارشی از سفر سه روزه دانشجویان دانشگاه های تهران به هفت تپه و پیگیری مطالبات کارگران آن

جمعی از دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های تهران برای پیگیری مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه به این منطقه سفر کردند ، این سفر ۳ روزه از ۱۷ مهر ماه ۹۸ تا ۱۹ مهر ۹۸ به طول انجامید.

دانشجویان بسیجی در این سفر با حجت الاسلام موسوی فرد امام جمعه شهر اهواز ، رئیس کل دادگستری استان خوزستان و همچنین به طور مستقیم با کارگران هفت تپه دیدار و گفت وگو کردند و قول پیگیری مطالبات آنها از مسئولین مرتبط را دادند.

گزارشی از دیدار با حجت الاسلام موسوی فرد امام جمعه شهر اهواز :

مصطفی صادق محمدی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه آنقدر در موضوع کارخانه نیشکر هفت تپه سهل انگاری، بد رفتاری و بی تدبیری کردند که موضوع به مسئله امنیت ملی تبدیل شد، گفت: بعد از این همه افت و خیز‌ می بینیم که امید اسدبیگی، مالک کارخانه که متخلف ارزیست با قید وثیقه آزاد شده و در عوض کارگر‌هایی که برای در میان گذاشتن درد‌ها به خانه ملت می‌روند، در میانه راه بازداشت می شوند. این خیلی روند مضحکی است که کارگر‌ها را در منگنه می گذارند.
وی با بیان اینکه دادستانی به جای اینکه به معنای واقعی کلمه‌اش داد ستان و طرف مردم باشد، عملا مقابل کارگران قرار گرفته، خاطرنشان کرد: دادستانی روی محور درستی پیش نمی رود و متاسفانه همتی از نهاد قضایی برای حل هوشمندانه این موضوع دیده نمی شود.

احترام به کارگر و اغتراضش مطابق همان سیره نبوى است

رضا میثمی، مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران نیز در این دیدار با اشاره به سخنان رئیسی مبنی بر اینکه هیچ چیزى بر حکم قضایى نباید تاثیر گذار باشد، گفت: یک مسئله‌ای که در قوه قضائیه با آن مواجهیم، این است که ضابطین قضایی بر روند دادرسی و احکام تاثیر می گذارند و این را مخصوصا در پرونده‌های با اتهام یا انگ‌های امنیتی و ضد نظام شاهد هستیم. متاسفانه تاثیر خواست‌ نیرو‌های امنیتی بر حکم قاضی مشهود است.
وی با اشاره به اینکه بزرگ مارکسیست‌هایی که مطالبه کارگری دارد و احترام به کارگر می گذارد، جنابعالی هستید، گفت: مارکسیست‌ها هم دست کارگر را نمیبوسند و اینا همان سیره نبوی است که ما را خوشحال می کند که در این نظام هنوز دو مدل هست. از پیگیری‌های شما درباره مسئله کارگرها تشکر و تقدیر میکنیم .

میثمی افزود: احترام به کارگر و اغتراضش مطابق همان سیره نبوى است و امید دارم این امر را از مابقى مسئولان نیز ببینیم. هیچ چیز بدتر از مدیریت غلط و برخورد نامناسب و توهین آمیز با کارگران نیست. کارگر اگر حقوق نگیرد آنقدر مشکل ندارد، تا با او اینطور برخورد کنند. این برخورد با کارگر خطرش از مارکسیسم خیالی دوستان هم بیشتر است.مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در مورد خصوصى سازى میز گفت: در موضوع  خصوصى سازى صرف تغییر مالک جوابگو نیست، اینجا با تعدد مالک مواجه نبوده ایم، مسئله اصلى، شیوه خصوصى سازى است. می گویند اصل خصوصى سازى براى کشور نیاز مبرم بوده است، این درست؛ اما در اقتصاد مریضی که حول آقازاده‌ها، برخورداران و خانواده‌های خاص شکل گرفته و این‌ها شیوه‌های واگذاری شده ما را متعجب می کند. اصلا مردمی شدن مهم نیست و انگار اصلا به مدل واگذاری صحیح فکر نشده بود.

میثمی با بیان اینکه در کنار این رانت ها، نظارتی هم نبوده و واگذاری ها بدون نظارت قوی و یا بازگشت، جریمه کارآمد رها شده، گفت: حالا بیایند و پوری حسینی، رئیس خصوصی سازی را هم بازداشت کنند، اما این کارخانه ها و معادن که مایملک این مردم بیچاره مستضعف دست دولت بوده، به صورت ویژه به اشخاص خاص داده اند. انچه ما با آن مواجه بودیم بیشتر خصوصى‌خوارى بوده تا خصوصى سازى.
به گفته او؛ در این شرکتها و کارخانه‌ها اینگونه است که کارخانه برای دولت ضررده است، اما برای شخصی که ویژه خواری کرده کاملا سودده است، با وام و مزایای اضافه!
میثمی افزود: توقف این رویه و بازنگری در قوانین ضروری است. باید همه موارد واگذاری شده یک به یک حسابرسی و بررسی دقیق شودو اقدام قاطعی برای بازگرداندن اموالی که به غلط واگذار شده صئرت گیرد و سپس گفتگو و بحث برای رفتن به سمت مردمی شدن و تعاونی.

هر کجا شما دیدید می توانید صدای مردم باشید، بنده حمایت میکنم

حجت الاسلام موسوی فرد، امام جمعه اهواز نیز در این دیدار در خصوص مشکل خصوصی سازی گفت: شما فقط هفت تپه را نبینید، چقدر کارخانه‌ها که له شدند و رفتند و خبری هم ازشان نشد. مثلا لوله سازی خوزستان را نگاه کنید پنج هزار کارگر داشته، رسانه‌ای نشد. از این نمونه‌ها در کشور فراوان داریم.

وی با بیان اینکه خصوصی سازی با فرایندی که طی می‌کند تبدیل به خصوصی‌خواری شده، ادامه داد: اکثر قریب به اتفاق مواردی که واگذار شده، دردسر ساز شده است؛ که هفت تپه است نمونه‌ای از آن است.

موسوی فرد افزود: روزی که به هفت تپه رفتم، در نمازخانه نزد کارگر‌ها حاضر شدم و نه دفتر مسئولان. آنجا گفتم شما آزادید هر چه می‌خواهید بگویید؛ که خنیفر هم تازه از مزرعه آمده بود، و من به تاسی از پیامبر اسلام دست این کارگر را بوسیدم و اصلا نمیدانستم که محکوم قضایی بود.

امام جمعه اهواز خاطرنشان کرد: البته مدیر هم مهم است؛ که در همین خوزستان نمونه موفق داشتیم. مدیری که مجموعه صنعتی را با بیست هزار نفر کارگر احیا کرد و واقعا تحول ایجاد کرد. مدیر خوب میتواند اثرگذار باشد.

دیدار با رئیس کل دادگستری استان خوزستان :

مصطفی صادق محمدی (مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی.ره) در این رابطه در رشته توییتی نوشت :
“امروز جلسه با رئیس کل دادگستری استان خوزستان در گفتگویی که با رئیس کل دادگستری خوزستان داشتیم ضمن انتقاد از تحقق نیافتن مطالبه کارگران در خصوص عدم بازپس‌گیری مالکیت هفت تپه از مالک فعلی بر وظیفه قوه قضاییه در این رابطه تاکید کردیم.
از طرف دیگر پیگیر بازداشت کارگران هفت تپه در چند روز اخیر شدیم که متاسفانه جواب قانع کننده ای نشنیدیم از آنجا که اقدامات دستگاه قضا را در این خصوص لازم می دانیم کماکان پیگیر تحقق مطالبه فوق هستیم.”
همچنین در این سفر اعضای بسیج دانشجویی دیداری را در کارخانه نیشکر هفت تپه با کارگران داشتند که ویدئو مربوط به صحبت های مصطفی صادق محمدی در جمع کارگران در ادامه قابل مشاهده است :
در پایان این سفر دو نامه به رئیس قوه قضائیه و درخواستی مبنی بر لزوم حضور ایشان و همچنین رئیس سازمان صداوسیما و یادآوری وظایف رسانه ملی در پوشش رسانه ای اتفاقات هفت تپه و تعیین ضرب الاجل یک ماهه از طرف بسیج های دانشجویی دانشگاه های شهید بهشتی.ره ، تهران و صنعتی شریف صادر شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A