آخرین خبرها

فعالینی که در مسیر حسین (ع) قلم زدند

در راستای تولید و توزیع محتوا با محوریت محرم ۱۴۴۱ و با هشتگ مشترک #در_مسیر_حسین.ع، زیرمجموعه های رسانه ی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی.ره دست به کار شدند. فعالین بسیج دانشکده ادبیات و علوم انسانی هر شب یک یادداشت اختصاصی را با عنوان “ده شب، ده یادداشت” با موضوعات گوناگون با این هشتگ، در کانال تلگرامی خود به اشتراک گذاشتند. این یادداشت ها موضوعاتی نظیر: تاثیر قیام کربلا بر جامعه شیعه، معرفی کتاب، مؤلفه های قدرت در نهضت حسینی، هیئت با معرفت، تکرار جهالت و… را در بر می گیرد. یادداشت ها حول محور نهضت عاشورا، تاریخ و ابعاد سیاسی آن و فرهنگ حفظ این نهضت بزرگ است.

بخش هایی از چند یادداشت در ادامه آورده شده است:

در مرحله ی اول گریه مقدمه ی شناخت است و بعد نتیجه ی شناخت…
فردی که برای بار اول مصیبت امام را میشنود و اشک هایش جاری میشود، این اشک مقدمه ایست برای شناخت… که بفهمد حسین چه کسی بود که این گونه او را به شهادت رساندند. مگر چه کرده بود؟ و کسی که بعد از شناخت شخصیت به این عظمت و به این نجابت، مصیبت های وارد شده بر حضرت را میشنود چطور میتواند آرام بماند‌‌‌. گریه بر امام شورش علیه خود است. انسان نمیتواند این فجایع را بشنود و ساکت بماند. گریه یعنی من درکی از عمق این فاجعه دارم. از حذف همه ی فضائل انسانی میسوزم.
(مطهره وطن دوست – کارشناسی جامعه شناسی)

کربلا، سرزمین بلا! دریچه ای از زمین به آسمان. سرزمین زیبایی هایی که عقیله ی بنی هاشم دید. سید اهل قلم میگفت: هنوز میشود صدای هل من ناصر ینصرنی را شنید. آری میشود شنید و شنیدند آنانکه در شلمچه، فکه، طلائیه، حلب و هرگوشه ی مقدس زمین پرواز کردند. اما اگر می شنویم، اگر صدای هیهات من الذله را می شنویم چگونه کربلا را درس مذاکره میخوانیم؟
(زینب سادات میرترابی – دانشجوی زبان و ادبیات فارسی)

عاشورا به ما درس می‌دهد که شاید در یک برهه‌ی زمانی کوتاه مهجور باشیم و حتی تاوان بزرگی بدهیم، اما این تاریخ است که ارزش‌ها را نمایان می‌کند و حتی تا سال‌ها و قرن‌ها بعد نام و راه‌ حق را جاودان و فراموش نشدنی میکند.
(فاطمه طهماسبی – کارشناسی جامعه شناسی)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A